Pyszne miody

Propolis

Propolis – pospolita nazwa to Kit pszczeli. Uzasadnienie wynika ze stosowania przez pszczoły propolisu do zaklejania szczelin i powlekania ścian ula, a niekiedy owadów czy drobnych gryzoni, które wtargnęły do ula i zostały przez pszczoły zabite. Propolis ze względu na swoje specyficzne właściwości antybiotyczne stanowi rodzaj bariery zabezpieczającej rodzinę pszczelą przed dostaniem się z zewnątrz drobnoustrojów.
Propolis jest związkiem o bardzo silnej i różno-rodnej aktywności biologicznej. Posiada działanie bakteriostatyczne, grzybobójcze i pierwotniakobójcze. Działa również przeciwbólowo, przeciwzapalnie, oraz bardzo wyraźnie przyśpiesza procesy gojenia i rege-neracji tkanek, szczególnie w przypadku drobno-ustrojów odpornych na chemioterapeutyki. Do drobnoustrojów wrażliwych i średniowrażliwych na wyciągi z propolisu należy zaliczyć: gronkowce dwoinki kataralne, paciorkowce, dermatofity, wirusy chorobotwórcze dla człowieka (grypy, zapalenia mózgu).

Preparaty z propolisu w postaci maści czy płynów są wykorzystywane przy leczeniu następujących schorzeń:
w laryngologii – przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych i gardła,
w dermatologii – przy leczeniu ropnych zapaleniach skóry, egzemach, owrzodzeniach, odleżynach, grzybicach i oparzeniach,
w chirurgii – miejscowe stosowanie propolisu wykorzystywane jest do przyśpieszenia leczenia ran, wszelkiego rodzaju procesów zapalnych i ropnych.

Przepisy stosowania kitu pszczelego

Wewnętrznie:

Przy anginie, zapaleniu gardła i krtani oraz przeziębieniach, a także w celach profilaktycznych w okresie zagrożenia tymi chorobami – rozpuścić 40 kropel w pół szklanki wody. Popijać i przepłukiwać gardło. Stosować kilkakrotnie w ciągu dnia. Bardzo skuteczne jest również pędzlowanie gardła nalewką propolisową lub 15-20 kropli nalewki na łyżeczkę miodu lub cukru.
Przy owrzodzeniach żołądka i jelit – 100 ml ciepłego mleka z dodatkiem 40 kropli nalewki propolisowej. Pić na czczo.
Przy stanie zapalnym gruczołu krokowego (prostacie) raz dziennie 30 kropli na wodzie.
Przy różnego rodzaju stanach zapalnych z występowaniem gorączki – 3 razy dziennie 30 kropli.

Zewnętrznie:

Przy objawach grzybicy skóry – zaatakowane miejsca delikatnie przecierać kilkakrotnie nalewką, lub smarować maścią propolisową.
Przy trudno gojących się ranach i odleżynach: miejsca obolałe zmywa się np. naparem z ziela rzepiku pospolitego, a następnie kilkakrotnie smaruje nalewką bądź maścią propolisową.
Maść propolisową można też z bardzo dobrym skutkiem stosować w przypadku oparzeń pierwszego stopnia. Im wcześniej dokonamy zabiegu, tym będzie skuteczniejszy.

Uwaga! Nie należy stosować u osób uczulonych na propolis.